Tájfutó fogalomtár

A Á B C Cs D E É F G Gy H I J K L M N Ny O Ó Ö Ő P Q R S Sz T U Ú Ü Ű V W X Y Z

A

Alapszintköz: két szomszédos szintvonal magasságkülönbsége, amit a térképen a méretaránnyal együtt feltüntetnek. Erdei térképeken általában 5m, de alföldi, városi vagy park térképeken jellemzően 2m.

Á

Átfutópont: olyan ellenőrzőpont a tájfutó pályában (általában váltó versenyeken, ritkábban egyénin is), ami a cél közelében van, és a nézők láthatják a versenyzők átfutását.

Átmenet: a pálya két ellenőrző pont közötti szakasza, például a 2. átmenet az egyes és a kettes pont közötti szakasz.

B

Befutópont (gyűjtőpont) : a tájfutó pálya utolsó ellenőrzőpontja, ahonnan már csak a célba kell befutni. A befutópontról többnyire szalagozás vagy kordonozás vezet a célba, nagyon ritkán azonban előfordul, hogy a befutóponttól is tájékozódni kell.

Bója: a pontfelszerelés része, narancs-fehér színű háromlapú jelzőtárgy az ellenőrzőpont helyén a terepen. Méretét és színét a nemzetközi szövetség pontosan előírja, hogy a színtévesztők számára is biztosan észrevehető legyen.

Bontás: a tájfutó pályának a versenyt követő megszüntetése, ami az ellenőrzőpontok begyűjtését jelenti. A bontók akkor indulhatnak ki, amikor az utolsó versenyző is a célba érkezett, illetve versenyideje lejárt.

C

Cél: a tájfutó pálya vége, ahol az időmérés befejeződik, a térképen dupla körrel jelöljük. Legtöbbször azonos a versenyközpont helyével, de kihelyezett cél is előfordul, ahonnan a versenyzőknek be kell menniük a versenyközpontba, hogy dugókájukat kiolvassák.

Cs

Csapatverseny: egy vagy több pályán csapatonként azonos számú futó versenyez, feladatát egyénileg oldja meg, de csapatban értékelik. A csapatlétszámot a kiírás határozza meg. A csapateredményt a csapat futóinak összesített eredménye adja. Különlegessége a pontbegyűjtő csapatverseny, amiből bajnokságot is rendezünk, és ahol a csapattagoknak szét kell osztaniuk egymás között a megfogandó pontokat.

D

Dagonya: sáros, vizes gödör, ahová a vaddisznók fürdőzni járnak.

Dugóka: a Sportident elektronikus pontérintő eszköz népszerű neve, ujjrahúzható műanyag házba épített chip, mely a verseny során tárolja az érintett pontok kódját és a pontfogás idejét. A célban a dugóka kiolvasása után azonnal rendelkezésre áll a versenyző eredménye.

E

Egyéni verseny: a versenyző egyedül fut és egyénileg oldja meg a tájékozódási feladatát, és az egyéni teljesítményét értékelik.

Egyesületi váltó: a váltóversenyek egyik speciális formája, bajnoki versenyszám, ahol azonos egyesületből különböző korcsoportú versenyzők alkotnak egy váltót.

Egyfordulós verseny: a végeredményt egyetlen futam eredménye alapján hirdetik, azaz nincs selejtező és döntő.

Egynapos verseny: egyetlen napon lebonyolított (jellemzően szombat vagy vasárnap), egy futásból álló verseny. Az egynapos és az egyfordulós a tájfutó szakzsargonban keveredik, de végülis majdnem ugyanazt jelentik.

Ellenőrzőbíró: az a személy, aki a versenyrendezők munkáját és a szabályok betertását hivatott ellenőrizni. Feladatait és jogait a tájfutó versenyszabályzat írja le, például ő bírálja el az esetleges versenyzői óvásokat.

Ellenőrzőpont: a térképen körrel jelölt helyek, melyek egymás utáni érintésével kell teljesíteni a tájfutó pályát.

Ellenőrzőpont kódja: az a szám, ami egy versenyen egyértelműen azonosítja az adott ellenőrzőpontot, szerepel a pontmegnevezésben, és amely jól észrevehető módon el van helyezve a ponton (az állványon és a Sportident dobozon).

Előrajt: a rajtolás előtti terület, ahová a versenyzőknek adott perccel a rajtidejük előtt be kell állniuk, és ahonnan a rendezők által kijelölt módon haladnak a rajthely felé.

EMIT: norvég fejlesztésű elektronikus pontérintési rendszer, a Sportident fő versenytársa, de Magyarországon nem használatos.

Eséstüske: a térképen a szintvonalra merőlegesen ráillesztett rövid kis barna vonal, ami jelöli a lejtés irányát.

EYOC: European Youth Orienteering Championship, azaz ifjúsági tájfutó Európa-bajnokság

É

Éjszakai verseny: olyan verseny, ami sötétben zajlik, ezért tájékozódás szempontjából igen nehéz. A versenyzőknek saját maguknak kell fényforrásról gondoskodniuk, ami általában fejlámpa.

Értesítő, Versenyértesítő: a versenyrendezők által a verseny előtt néhány nappal (nagy versenyek előtt néhány héttel) közzétett információs anyag, ami tartalmazza a pontos tudnivalókat, például a versenyközpont helyét, jelentkezés idejét, pályaadatokat, rajtlistát.

F

Farsta: a váltóversenyek legelterjedtebb pályakitűzési formája, ahol a pályában közös pontok és elágazások váltogatják egymást. A váltóversenyeken ugyanis gondoskodni kell az önálló tájékozódási feladatról, az együttfutások elkerüléséről, ezért a különböző versenyzők különböző pályakombinációkat kapnak. Az elágazásokban annyiféle ág van, ahány fős a váltó, így teljesül, hogy a csapatoknak összességében ugyanazt a tájékozódási feladatot kell megoldaniuk, minden ágat minden csapat egy-egy tagja teljesíti, csak nem azonos sorrendben.

Fázisnyomat: olyan térkép, amire csak bizonyos színeket - jellemzően a domborzatot jelölő barnát - nyomtatják rá, a többi szín (pl. zöld, sárga) hiányzik. Edzésekhez használjuk a domborzatolvasás fejlesztésére, de versenyeken is előfordul nehezített feladatként.

Felfogóvonal: a pontfogás optimális irányából érkezve az ellenőrzőpont mögött elhelyezkedő vonalas terptárgy (pl. út, nyiladék, kerítés), ami akkor segít, ha elrontjuk a pontfogást. Kezdőknek szánt pályákban a pontok mögött többnyire van felfogóvonal, hogy mindenképp helyre tudják rakni magukat.

Felülnyomás: a térképre lila színnel utólag rányomtatott réteg, ami tartalmazza a pályát, az esetleges átjárókat, tiltott területeket.

Felnőtt: az utánpótlás és a szenior közötti széles korosztály, tájfutásban a 21-34 évesek.

Felvezetés: az ellenőrzőpontok kihelyezése a terepre a verseny előtt.

Frissítőpont: az a hely a terepen, ahol a versenyzők vizet vagy a rendezők által biztosított más innivalót kapnak. Lehet ellenőrzőpontra telepítve vagy a terepen máshol elhelyezve is, helyét a térkép illetve a pontmegnevezés jelöli.

G

GPS követés: a nagyobb versenyeken, világversenyeken megszokott szolgáltatás, amikor a rendezők a versenyzők hátára (egy kis mellény zsebébe) GPS nyomkövetőt raknak, és a nézők interneten élőben figyelhetik a verseny alakulását.

Gy

Győztes idő: jelenti egyrészt a győztes által futott tényleges időt, másrészt pedig a versenyszabályzatban az adott kategóriára előírt célértéket, amire a pályakitűzőnek terveznie kell a kiszámítható nehézségű versenyfeladat érdekében.

Gyűjtőpont: lásd befutópont.

H

Horhos: széles és általában több méter mély, meredek falú vízmosta árok.

Hosszútáv: eredetileg az igen hosszú, 21-es korcsoportban 2 óránál hosszabb győztes idejű versenytávot jelenti, amiből ma már nagyon kevés verseny van. Mivel a nemzetközi tájfutó szóhasználat szinonimaként kezeli a "Long distance" és "Classic distance" kifejezéseket, a magyarban is összekeveredett a hosszútáv és a normáltáv fogalma.

I

Időkiegyenlítés, Vadászrajt: több futamos versenyeken alkalmazott olyan rajtoltatás, ahol a versenyzők az addigi futam(ok) során szerzett hátrányuknak megfelelően kapnak rajtidőt. Izgalmas és látványos versenyforma, mert az összetett végeredményt a célvonalon történő átfutás sorrendje adja.

Időrajt: az a hely, ahol a versenyen az időmérés elindul. Nem feltétlenül azonos a térképrajttal.

Ifi: ifjúsági korosztály, azaz tájfutásban a 17-18 évesek.

IOF: International Orienteering Federation, a sportág nemzetközi szövetsége

Iránymenet: a választott útvonal teljesítésének egyik alapvető technikai eleme, amikor egy adott irányt próbálunk a lehető legpontosabban tartani, és közben érzékelni a megtett távolságot, hogy az irányba eső tereptárgyat (ami lehet az ellenőrzőpont, vagy az átmenet során bármi más is) minél biztosabban megtaláljuk.

Irány levétel: hosszabb iránymenetekhez a tájoló segítségével levehetjük az irányt, azaz a tájoló hosszabbik élét a pillanatnyi helyünk és a becélzott tereptárgy közötti egyenesre illesztjük, a szelencén látható irányvonalakat pedig a térkép északvonalaihoz forgatjuk. Ezután a tájolót levehetjük a térképről, ha a szelencét északra tájoljuk, a tájoló lapja a célpontunk felé fog mutatni. (Ha ez bonyolultnak hangzott, nézd meg a tájolóról szóló menüpontot.)

J

Jellegfa: a környezetétől eltérő, jellegzetes fa. Lehet nyílt területen magányosan álló, vagy erdőben a többinél szembetűnően nagyobb, vastagabb törzsű vagy más fajhoz tartozó fa.

Jelleghatár: a növényzet jellegében érzékelhető határ, amit a térkép is jelöl.

Jelkulcs: a térképjeleket és azok magyarázatát tartalmazó leírás. Kivonatos formában gyakran elhelyezik a térkép szélén, teljes változatban pedig külön kiadványként lehet megtalálni (lásd a térképről szóló menüpontnál) - ezért itt a szószedetben nem soroljuk fel az összes térképjelet. Az erdei térképek és a sprint térképek jelkulcsa kicsit eltér.

Junior: junior korosztály, azaz tájfutásban a 19-20 évesek.

JWOC: Junior World Orienteering Championship, azaz junior tájfutó világbajnokság.

K

Kategória: a korcsoport és a nehézségi fokozat szerint megadott nevezési egység (pl. N21A, F35BR), amit az adott versenyen meghirdetnek. Az eredménylista mindig kategóriánként készül, függetlenül attól, hogy a versenyen több kategória is futhat azonos pályát.

Kétfordulós verseny: olyan, jellemzően bajnokságokon (középtávú, rövidtávú) alkalmazott versenyforma, ahol egy selejtetző futamot követően a döntőbe jutó versenyzők között dől el a végeredmény.

Kieséses (Knock-out) sprint: olyan sprintverseny, ahol több futamon keresztül mindig csak az első néhány (általában 2-3) versenyző jut be a következő futamba, így szűkül a mezőny egészen a döntőig. A legújabban bevezetett VB versenyszám, a nézők számára is követhető, kiélezett versenyhelyzetekkel. Világbajnoki formájában egy hagyományos selejtezőt követően kieséses negyeddöntő, elődöntő és döntő következik, ahol a negyed- és elődöntőben a versenyzők a rajt előtt maguk választanak pályakombinációt.

Kiírás, Versenykiírás: amiben a rendezők meghirdetik a versenyt, általában hónapokkal előre. Tartalmazza a dátumot, kategóriákat, a helyszínt még a versenyközpont helye nélkül, a nevezés módját, és egyéb alapvető tudnivalókat.

Kód: lásd: ellenőrzőpont kódja.

Korcsoport: a versenyzők életkora szerinti besorolás: 10, 12, 14, 16, 18, 20, 21, 35, 40, 45 és így tovább, egyes versenyeken még 85-öst is rendezünk. A születésed éve szerint tartozol egy adott korcsoportba, akármikor is töltöd be az éven belül.

Középtáv: technikás, nehéz tájékozódási feladatot jelentő, 21-es korcsoportban 40 perc körüli győztes idejű versenytáv. Természetesen a középtávú versenyeken is rendeznek könnyebb illetve nyílt kategóriákat.

L

Légvonaltáv: a tájfutó pálya hossza, amit a pontokat összekötő egyenes vonal mentén mérve adunk meg. Igen, a szintkülönbséget viszont az optimális útvonal mentén számoljuk.

Lyukasztás: az a művelet, amikor az ellenőrzőpontnál a pontérintés igazolása megtörténik. Régen szúróbélyegzővel történt papír versenyzőkartonra, innen a név. Ma már inkább csak edzéseken és népszerűsítő rendezvényeken használatos. Nagyobb versenyeken a pontérintés elektronikus, a dugókát a Sportident dobozon lévő lukba duva "lyukasztunk", vagy érintésmentes Air+ üzemmód esetén csak elhúzzuk a SI doboz 30 cm-es közelségében.

M

Mátrix pálya: olyan tájékozódási feladat, ahol az ellenőrzőpontok egy szabályos geometriai rács mentén vannak elhelyezve, a pálya pedig ezek közül köt össze néhányat, vagy jó sokat, akár egészen bonyolult alakzatban. Kis helyen megvalósítható, sokféle pálya kijelölhető benne, és az elveszéstől sem kell félnünk.

Méretarány: a térképen mért távolság és a terepen mért távolság közötti arányszám, vagyis hogy a térkép hányszorosan kicsinyíti le a valóságot. Erdei térképeken 1:15.000, 1:10.000, 1:7500, sprint térképeken 1:4000 szokott lenni.

Metsződés: kisebb, rendszerint 1-2 méter mély, meredek oldalú, alul keskeny, vízmosta árok.

Mobilos tájfutás: mindenféle tájfutó versenyformát jelent, amit mobil telefonnal bonyolítunk le. Ide tartozik az okostelefonon elérhető térkép és a pontérintés elektronikus igazolása (QR kód, NFC bélyeg, GPS pozíció), de ide tartozik az a változat is, amikor a futó versenyzőnél nincs térkép, és mobiltelefonos párja irányítja őt a terepen.

Motala: lásd szakaszkombináció.

MTBO: Mountainbike Orienteering, kerékpáros tájékozódási szakág

MTFSZ: Magyar Tájékozódási Futó Szövetség, a tájfutó sport hazai szövetsége

N

Nappali verseny: olyan verseny, amit nappal, természetes fényviszonyok között rendezünk (ellentétben az éjszakai versenyekkel, lásd ott).

Nehézségi fokozat, Technikai fokozat: a tájfutó pálya teljesítésében a tájékozódási feladat nehézségét jelenti. Legnehezebb az E (elit), aztán A, B, C, D (utóbbi szalagozással segített). Fontos, hogy megfelelő nehézségi fokozatot válassz, ami kihívást biztosít, de tudod teljesíteni. A fokozatokról részletes leírást találsz az MTFSZ honlapján a versenyszabályzat függelékében.

Nevezés: mint minden más sportágban és versenyen, a tájfutásban is lehetőleg előre le kell adnunk a részvételi szándékunkat. A legtöbb tájfutó versenyre az Entry nevű webes nevezőrendszeren lehet nevezni. Mivel egyéni rajtidők vannak és minden versenyzőnek térképet kell biztosítani, a helyszíni nevezés lehetősége korlátozott. A nyílt kategóriákban viszont többnyire van bőségesen üres hely.

Normáltáv: jellemzően erdei terpen rendezett, fizikai erőnlétet igénylő, a 21-es korcsoport E-A-B fokozataiban 1 óránál hosszabb győztes idejű versenytáv, amiből sok versenyt rendezünk, a versenyidőszakban majdnem minden hétvégén.

Nullidő, 0-idő: a rajtlistában a rajtidőket a nullidőhöz viszonyított időként adjuk meg. Ha például 10:00 a nullidő és 72 a rajtidőd, akkor 11:12-kor fogsz rajtolni.

NxN (2x2, 3x3, stb) váltó: a váltóversenyeknek az a formája, ahol a versenyzők többször is futnak egy-egy rövid pályát. A 3x3 például azt jelenti, hogy 3 versenyzőből áll egy váltó, és mindenki 3-szor kell fusson. Látványos, pörgős versenyforma a sok váltás miatt.

Ny

Nyiladék: az erdőben egyenes vonal mentén kivágott fákat jelenti, ami általában jól látszik és jól követhető, bár utat önmagában nem jelent. Keskeny és nehezebben észrevehető fajtája a tűnyiladék.

Nyílt kategória: olyan kategória, amelybe bárki benevezhet, életkori kötöttség nélkül. A versenyeken rendszerint többféle nehézségű nyílt kategória közül lehet választani (technikás, könnyű, szalagozott), és akár többen is elindulhatnak egy rajtidőre.

O

Optimális útvonal, Logikus útvonal: a pályakitűző által optimálisnak, azaz leggyorsabban teljesíthetőnek tartott útvonal, amely mentén a pálya szintkülönbségét számoljuk.

P

Pálya: a tájfutó versenypályát jelenti, ami a rajtnál kezdődik, kötött sorrendben (egyes versenyformáknál szabad sorrendben) érintendő ellenőrzőpontokat tartalmaz, és a célnál ér véget.

Pályaadatok: a tájfutó pálya hossza (légvonlatáv), szintkülönbsége és az ellenőrzőpontok száma. Ezeket az adatokat tartalmazza a versenyértesítő, és a pontmegnevezés fejlécében is megtalálhatók.

Pályakitűző: aki az adott versenyre a pályákat megtervezi. Kulcsszerepe van a rendezőségben, mert az ő munkáján múlik, mennyire lesz jó, élvezetes, kihívást nyújtó és a szabályzatnak megfelelő nehézségű a pálya.

Pályakombináció, kombinációs pálya: lásd Farsta.

Pontbegyűjtő: olyan versenyforma, ahol nem kötött az ellenőrzőpontok érintésének sorrendje. Rendezzük egyéni versenyként is, ahol az ellenőrzőpontoknak különböző pontértékük lehet, az előre megadott szintidő túllépése pedig pontlevonással jár, és az össz pontszám adja ki az eredményt. És rendezünk pontbegyűjtő csapatversenyeket, ahol a csapat együtt rajtol, kötelező és a csapattagok között szétosztható ellenőrzőpontok is vannak, az eredményt pedig az utoljára befutó csapattag ideje adja.

Pontfelszerelés: ami az ellenőrzőponton található: egy állvány vagy ácsolat, rajta a bójával és a Sportident dobozzal, jól láthatóan elhelyezve a pont kódja, plusz még a tartalék pontérintést igazoló eszköz (szúróbélyegző).

Pontfogás: a tájfutás legizgalmasabb pillanata, amikor az átmenet végén megtaláljuk az ellenőrzőpontot.

Pontmegnevezés: az ellenőrzőpont helyének pontos megadása (általában szimból formájában), ami a térképből már nem derül ki. Például 3m magas sziklafal lába.

Pótszimból: a térképre nyomtatott szimból külön kis papírra kinyomtatott másolata, amit a rajtban vehetnek fel a versenyzők, hogy ne kelljen futás közben állandóan hajtogatni a térképet a pontmegnevezés megnézéséhez.

R

Rajt, Rajthely: az a hely, ahonnan a tájfutó pálya indul. Rendszerint a céltól távol (párszáz vagy -ezer méterre) helyezik el, és szalagozást követve lehet elérni. Lásd még: időrajt, térképrajt.

Rajtháromszög: a térképen berajzolt háromszög jel, ami a tájékozódási feladat kezdő pontját jelzi, lásd térképrajt.

Rajtidő: a nullidőtől számított és percben megadott idő, amikor az adott versenyző rajtol. A rajtlistából lehet megtudni.

Rajtidőköz: egy kategórián belül az egymás után rajtoló versenyzők közötti időköz. Sprint versenyen jellemzően 1 perc, középtávon és normáltávon 2-3 perc vagy még több.

Rajtlista: a versenyzők rajtidejét tartalmazó, kategóriánként vagy egyesületenként rendezett lista, amit a versenyrendezők közzé tesznek.

Rangsoroló verseny: olyan verseny, aminek az eredményéből a leigazolt (és az adott évre versenyengedélyes) tájfutók számára rangsorpontot számolunk. A versenyidényben elért legjobb rangsorpontok számítanak bele az MTFSZ által vezetett rangsorba.

Részidő: a pályában az adott ellenőrzőpontig mért idő. Nagyobb versenyeken a pályákban rádióspontok vannak, ahonnan adatkapcsolaton keresztül eljutnak a részidők a versenyközpontba és gyakran az internetre is, így a verseny közben követhetők a részeredmények. A célban a dugóka kiolvasása után pedig teljes listát kapsz a részidőidről.

Rövidtáv, Sprint: gyors futást lehetővé tevő, nem túl nehéz pontfogásokat tartalmazó, 10-15 perc körüli győztes idejű versenytáv, amit jellemzően városi vagy park terepen rendezünk.

S

Serdülő: a 15-16 éves korcsoport.

Sorsolás: a verseny előtt a rendezők által elvégzett művelet, amikor a benevezett versenyzőket kategóriánként véletlenszerűen indulási sorrendbe rendezik, és kiosztják nekik a rajtidőket.

SportIdent: a magyarországi tájfutásban használt, német fejlesztésű elektronikus pontérintési rendszer. A rendszerrel a versenyzők a dugóka és a SI doboz formájában találkoznak, de része még egy csomó kiegészítő eszköz (kiolvasó dobozok, rádióspontok, hőnyomtatós kiolvasó) és szolgáltatás (interntes részidőgyűjtés, versenyrendező alkalmazás).

SportIdent doboz, SI doboz: a pontfelszerelés részeként kihelyezett eszköz, ami a versenyző dugókájába beírja a pont kódját és a pontérintés idejét. A célidőt a célvonalon található SI doboz adja, valamint a rajtban is vannak speciális dobozok (törlés, ellenőrzés, rajt).

Sprint: lásd rövidtáv.

Stekk: az ellenőrzőpont helyének jelzése a terepen, amit a rendezők raknak ki a verseny előkészítése során, ami alapján az ellenőrzőbíró jóváhagyja a pont helyét, és ami alalpján a felvezetők kirakják a pontot a verseny napján. Gyakorlatban egy kis, névjegykártya méretű papír szokott lenni, és a versenyzőnek nem kell foglalkoznia vele, hiszen a verseny ideje alatt a bóját fogja észrevenni.

Svéd pálya: olyan pálya (főleg edzésgyakorlatként, nagyon ritkán versenyen), ami csupa iránymenetből áll, és a versenyző nem is kap térképet, csak minden ponton a következő pont irányát és távolságát.

Sz

Szakaszkombináció: a váltóversenyek kitűzésének a Farstához (lásd fentebb) képest egyszerűbb formája, ahol a pályát néhány (2-3) szakaszra osztják, és egy-egy szakasz egyetlen elágazást alkot, tehát annyiféle ágra oszlik, ahány futóból áll a váltó. Amíg nem volt szoftveres támogatás a kombinációs pályák kitűzéséhez, a szakaszkombinációt kicsit könnyebb volt a pályakitűző számára mint a Farsta, mára csökkent a jelentősége.

Szalagozás: egymástól jól látható távolságban elhelyezett színes (krepp-papírból vágott vagy műanyag) szalagdarabok sora, amivel a versenyzők számára követendő útvonalat jelöljük ki. A versenypályán kötelezően követendő szalagozás mindig piros-fehér színű (időrajttól térképrajtig, befutóponttól célig), a rajtba vezető szalagozáshoz leggyakrabban kék színt használunk, a szalagos gyerekpálya általában narancssárga.

Szelence: a tájoló része, a mágnestűt tartalmazó átlátszó, kerek műanyag tok, mely a laptájolókon elforgatható, és így lehetőséget ad az irány levételére.

Szenior: felnőttnél idősebb korosztály, tájfutásban a 35 év felettiek.

Szimból: a pontmegnevezések magadására szolgáló, nemzetközileg szabványos piktogram rendszer. Alapvetően a térképjelekre épül, de néhány fajta tereptárgy esetbén azért eltér. Nem csak a tereptárgy meghatározását adja meg, hanem szükség esetén az ellenőrzőpont elhelyezkedését a tereptárgyhoz képest (pl. völgy felső része, kúp lába).

Szimbóltartó: műanyag tasak, ami gumipántokkal a karodra rögzíthető, mérete pont akkora, hogy a rajtban kapott pótszimból beleférjen. Már a Decathlonból is beszerezhető.

Színkódos verseny: olyan, többnyire kisebb verseny vagy edzőverseny, ahol az egyszerűbb rendezés érdekében nem korcsoportok szerint meghirdetett kategóriák vannak, hanem különböző színekkel jelölt pályák közül lehet választani. A színek jelentését a szabályzat pontosan leírja, technikailag egyre nehezebb sorrendben: Fehér, Sárga, Narancs, Lila, Piros, Világoszöld, Zöld, Kék, Barna, Fekete.

Szintkülönbség: a pályában lévő szintemelkedés összesen, tehát csak a fölfelé haladó szakaszokon számoljuk (lefelé eső részek nem csökkentik), és mindig az optimális útvonal mentén mérjük.

Szintmenet: a választott útvonal teljesítésének egy technikai eleme, amikor is megpróbálunk egy képzeletbeli szintvonal mentén haladni, tartva a magasságunkat.

Szórócédula: az ellenőrzőpont közvetlen környezetében a rendezők által a földre kiszórt apró cédulák. Célja az, hogy a pont esetleges ellopása estén a versenyzőnek jelzést adjon (feltételezve, hogy a tolvaj nem szedi össze a cédulákat). Ma már ritkán alkalmazzák, mert a rendezőknek is pluszmunkát ad a begyűjtése, és szerencsére a lopások sem gyakoriak.

Szúróbélyegző: csipeszhez hasonló kinézetű eszköz, aminek a végén egy tűmintázatot tartalmazó betét van, ez a mintázat kerül át a papírra, amikor lyukasztunk. Régebben a pontérintés igazolására használták versenyzőkartonnal, ma már csak tartalék eszközként használatos, ha a Sportident elromlana.

T

Tájoló: a tájfutó alap felszerelésénak számító iránytű, műanyag házba építve, távolságméréshez és iránytartáshoz szolgáló jelölésekkel ellátva. A laptájolót kézben fogjuk, az ujjtájolót a hüvelykujjunkra rögzítjük.

Támadópont: az ellenőrzőponthoz közeli, biztosan azonosítható, markáns objektum, melyet érintve az ellenőrzőpontot könnyebben tudjuk megfogni. A támadópont bármilyen objekum lehet, a versenyző technikai tudásán múlik, hogy milyen finom objektumot tud támadópontnak felhasználni.

Terep: a terület, amit a térkép ábrázol, és amin a verseny folyik. Lehet erdei vagy városi.

Tereptárgy: minden olyan képződmény, forma, ami a terepen elkülönülően észlelhető, és a térképen ábrázolható. Ide tartoznak a domborzati, vízrajzi, növényzeti, szikla-kő alakzatok és a mesterséges, ember alkotta tárgyak is. A tájfutó térkép azokat a tereptárgyakat igyekszik ábrázolni, amelyek a terepen futó versenyző számára szembetűnőek, és a tájékozódás szempontjából lényegesek.

Térképcsere: hosszabb pályáknál előfordul, hogy nem lehet berajzolni őket egy térképre, ilyenkor egy ellenőrzőpontnál új térképet kap a versenyző.

Térképfólia: műanyag tasak, ami védi a térképet víztől, sártól, szétszakadástól. Ma már egyre ritkábban használjuk, mert nem környezetbarát, és a térképeket egyre gyakrabban szintetikus hordozóra (pl. Pretex) nyomtatjuk.

Térképhelyesbítő: aki a tájfutó térképet a rendelkezésre álló alapanyagok (pl. lézerszkennelt állomány, EOTR szelvény, ortofotó) felhasználásával, helyszíni bejárással elkészíti.

Térképrajt: a térképen háromszög jellel megadott rajthely, innen indul a pálya, a terepen bója jelzi. Sokszor nem esik egybe az időmérés kezdő pontjával (időrajt) illetve a térképfelvétel helyével, ilyen esetben a térképrajtig szalagozás vezet, amit követni kell.

Térképtartó: többször felhasználható műanyag tok a térkép védelmére, amit a versenyző saját maga hoz a versenyre, és a rajtban rakja bele a felvett térképet.

Tiltott terület: olyan terület a versenyterepen, amin valamilyen okból (veszélyes, védett élőhelyet zavarna, stb.) nem szabad áthaladni. A térképen lila hálós felülnyomással jelöljük.

Többnapos (Többfordulós) verseny: olyan verseny, ami több napig tart (jellemzően szombat-vasárnap, vagy pl. a Hungária Kupán még tovább), és a versenynapok összesített értékelésével hirdetik a végeredményt.

Tömegrajt: amikor egy kategória mezőnye (vagy több kategória együtt) egyszerre rajtol. Váltóversenyeknél mindig, de néha egyéni versenynél is alkalmazzuk. A tömegrajt jelenti még azt is, amikor a váltóverseny végéhez közeledve a még váltásra várakozó versenyzőket a rendezők egyszerre elrajtoltatják, hogy hamarabb lezárható legyen a verseny.

Trail-O: mozgáskorlátozott emberek által is művelhető tájékozódási szakág, mely a fizikai terheléssel szemben a percíz térkép értelmezést helyezi előtérbe.

Ú

Útvonal: a pályán, vagy a pontok között teljesítendő nyomvonal, illetve a résztvevő által bejárt út.

Útvonalválasztás: a tájfutás talán leglényegibb része, amikor a versenyző eldönti, hogy az egyik ellenőrzőpontról milyen útvonalon fog eljutni a következőre. Minél nehezebb technikai fokozatú a pálya, annál komplexebb feladatot jelent az optimális útvonal kiválasztása.

V

Vadászrajt: lásd időkiegyenlítés.

Váltó, Váltóverseny: olyan versenyforma, ami tömegrajttal indul, és ahol több versenyző (jellemzően 2, 3, 4, de rendeznek 10 sőt 25 fős váltót is) egymás után, egymást váltva fut. Az utolsó futóknál a célvonalon történő átfutás sorrendje adja a váltó eredményét.

Versenyidő: amin belül a versenyzőnek teljesítenie kell a pályát, hogy érvényes eredménye legyen. Rövidtávon 60, középtávon 90, normáltávon 180 perc.

Versenyidőszak: az év azon része, amikor tájfutó versenyeket rendezünk, azaz március elejétől november végéig.

Versenyzőkarton: egy körülbelül A6 méretű kartonpapír, amivel a versenyzők futnak, és az ellenőrzőpontok érintését szúróbélyegzővel vagy zsírtkrétával igazolják. Ma már ritkaságnak számít, mert a versenyeket szinte mindig Sportidenttel rendezik.

Vezetővonal: jellegzetes vonalas tereptárgy, amit könnyű követni, például út, kerítés, nyiladék, nagy épület. Kevésbé jellegzetes vezető vonal lehet a kis ösvény, árok, sövény, jelleghatár.

W

WMOC: World Masters Orienteering Championsip, azaz szenior tájfutó világbajnokság.

WOC: World Orienteering Championsip, azaz (felnőtt) tájfutó világbajnokság.

Z